Ergonomiczny projekt kuchni jest czasem pomijany podczas planowania nowej kuchni komercyjnej lub wyboru urządzeń kuchennych. Przy podejmowaniu decyzji, co kupić do kuchni komercyjnej lub przemysłowej, wysokiej klasy funkcje są często rozważane pod kątem ceny, a nie jako czynnik zwiększający wydajność. Czy to prawda? Czy ergonomiczne projektowanie kuchni powinno stać się centralnym punktem w procesie zakupu?
W kuchni komercyjnej „wydajność” i „rentowność” są niemal tożsame, co oznacza, że zyski można zwiększyć, jeśli dobrze zaplanuje się ergonomię urządzeń kuchennych lub organizację pracy w kuchni.
Aby ułatwić ocenę tego zagadnienia, najlepiej jest wymienić, w jaki sposób ergonomia zwiększa rentowność.
Ergonomia może zwiększyć rentowność poprzez
- Obniżenie kosztów eksploatacji
- Zwiększenie produktywności
- zmniejszenie liczby błędów, ryzyka i odpadów
- Ograniczenie przestojów w pracy spowodowanych urazami i zwolnieniami lekarskimi
Przed wyborem nowego urządzenia warto obliczyć oszczędności i/lub zmniejszone ryzyko związane z jego ergonomią. W ten sposób można porównać wyższą cenę wywoławczą z oczekiwanym wzrostem rentowności. Ważne jest, aby rozważyć ten wzrost w całym przewidywanym okresie eksploatacji urządzenia: za urządzenie płaci się raz, ale używa się go przez długi czas.
Ergonomiczny projekt kuchni może pomóc zaoszczędzić czas
Ergonomiczne projektowanie kuchni lub ergonomicznie zaprojektowane urządzenia kuchenne mogą zapewnić nowe sposoby wykonywania tych samych czynności, co pozwala na wprowadzenie nowych rutynowych czynności do istniejącej organizacji pracy w kuchni. Urządzenia te mogą ułatwić i/lub przyspieszyć wykonanie danego zadania, skracając w ten sposób czas i/lub poziom wiedzy specjalistycznej potrzebnej do jego wykonania.
Ergonomiczny projekt kuchni może pomóc w ograniczeniu błędów, ryzyka i odpadów
W ergonomicznie zaprojektowanej kuchni komercyjnej urządzenia są programowalne lub zdalnie sterowane, co pomaga zmniejszyć liczbę błędów, ryzyko i ilość odpadów.
Ma to dwa główne czynniki wpływające na rentowność:
- Czujniki, sygnały i programy usprawniają procesy, a nawet wymianę między urządzeniami
- Optymalizuje się potrzebę monitorowania.
Ergonomiczny projekt kuchni może pomóc w obniżeniu kosztów eksploatacji
Ergonomiczne projektowanie kuchni ściśle wiąże się z użytecznością interfejsów maszynowych. Intuicyjna interakcja człowiek-maszyna i jej wdrożenie pozwalają na skrócenie czasu nauki, dzięki czemu więcej osób może nauczyć się obsługiwać urządzenia. Konsekwencją jest ogólne zmniejszenie nakładu pracy (tj. czasu przygotowania, optymalizacja personelu, wydajność na jednostkę czasu).
Ergonomiczny projekt kuchni może pomóc w ograniczeniu przestojów w pracy
Ergonomia zwiększa rentowność, ponieważ wpływa na wszystkie aspekty kuchni komercyjnej, tj. na sposób obsługi, poruszania się i interakcji personelu kuchennego z całym zestawem urządzeń oraz ze sobą nawzajem. Pomaga ona podnieść jakość przebiegu pracy i życia zawodowego, zapobiegając urazom i zwolnieniom lekarskim oraz zmniejszając ich liczbę.