HACCP w pralniach – dlaczego ważny jest wybór odpowiedniej pralki komercyjnej

Adrian Turulski Komentarze: 0 Kategoria: Electrolux Professional Wyposażenie Pralni 20 maja 2022
post-image

HACCP to system zarządzania bezpieczeństwem stworzony dla przemysłu spożywczego, ale ma on również zastosowanie w pralniach, ponieważ zanieczyszczona bielizna lub odzież może mieć negatywny wpływ na ludzi w wielu sytuacjach, związanych lub niezwiązanych z żywnością. Wdrożenie procedur HACCP w pralni jest ważne w przemyśle spożywczym: czysta odzież robocza i mundury są kluczowe dla utrzymania pod kontrolą wielu punktów krytycznych, a jeśli pralnie nie są w stanie zapewnić czystej, nieskażonej odzieży i bielizny, mogą one stanowić zagrożenie. Wyposażenie pralni odgrywa jeszcze ważniejszą rolę w branży hotelarskiej i medycznej, ponieważ sprzęt osobisty i odzież robocza same w sobie stanowią krytyczne punkty kontroli.

Wdrożenie systemu HACCP w pralni jest kwestią procesów, ponieważ kontrola krytycznych punktów zagrożenia obejmuje wszystkie czynności, sposób ich wykonywania oraz używane urządzenia. Wybór odpowiedniej pralki jest równie ważny, ponieważ procedury zarządzania można zmieniać, ale jeśli urządzenie nie spełnia norm, trzeba je wymienić. Dlatego wiedza o tym, jak wybrać właściwą pralkę, jest bardzo ważna.

Pralki komercyjne w procesach pralniczych HACCP:

Krytyczne punkty kontroli związane z pralką komercyjną to

 • Cykle prania: jak są zaprojektowane, czy osiągają wystarczająco wysoką temperaturę, aby zabić patogeny?
 • Stosowanie środków chemicznych: czy środki chemiczne stosowane w cyklu prania są w stanie zabijać patogeny?
 • Odciąganie wody: po zakończeniu cyklu prania ładunek pozostaje w ciepłej wodzie. Wilgotne ciepło sprzyja namnażaniu się bakterii i patogenów, dlatego ważne jest, aby zminimalizować czas przebywania w takich warunkach.
 • Temperatura suszenia: wysoka temperatura może zapewnić kontrolę nad rozmnażaniem się bakterii dzięki wykorzystaniu ciepła do niszczenia patogenów; jednak wysoka temperatura może również zniszczyć odzież i bieliznę, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest suszarka komercyjna, która szybko osiąga wysoką temperaturę i nie utrzymuje jej długo, aby skutecznie wysuszyć ładunek i zneutralizować patogeny.
  Szybkie i bezpieczne przenoszenie bielizny zapobiega ryzyku zakażenia; ergonomiczna konstrukcja może ułatwić te czynności.
 • Konserwacja: to zagadnienie ma dwie strony
  Jeżeli urządzenia są zdolne do samokontroli i zgłaszania usterek, można uniknąć uruchamiania cykli czyszczenia w urządzeniu, które nie działa prawidłowo i może stwarzać warunki do zakażenia, np. poprzez mieszanie czystej i brudnej wody w bębnie.
  Szybkie, odpowiednie serwisowanie i konserwacja, często wykonywane przez dostawcę urządzenia, mogą zniwelować skutki nieprawidłowego działania i związane z tym zagrożenia.

 

pralka z bariera higieny electrolux professional

Przemysłowe myjnie i suszarki: czy potrzebujesz pralni z barierą higieny?

16 kwietnia, 2022
MicrosoftTeams image 2

Jak oszczędzać energię w profesjonalnych suszarkach bębnowych?

17 stycznia, 2023
Wyświetlenia: 115

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności