Wiele firm oferuje profesjonalne usługi pralnicze w ramach działalności dodatkowej (na przykład firmy komunalne), a niektóre z nich potrzebują pralek z barierą higieny. Gdy skażenie, skażenie krzyżowe lub ponowne skażenie wymaga zarówno zachowania zgodności z przepisami, jak i zdrowego rozsądku, firmy te muszą korzystać ze specjalnego rodzaju pralnic i suszarek przemysłowych zwanych pralnicami z barierą higieny. Jak sama nazwa wskazuje, pralki barierowe są obudowane boazerią lub ścianą tak, że stanowią jedyne połączenie między dwoma całkowicie oddzielnymi pomieszczeniami. Dzięki temu czyste pranie nigdy nie styka się z brudną bielizną, ponieważ odzież jest ładowana do pralki po „brudnej” stronie, a rozładowywana po drugiej stronie: w czystym, oddzielnym pomieszczeniu.
Jakie cechy są ważne w pralnicach barierowych?
To w dużej mierze zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Pralnie barierowe są stosowane głównie w
- Szpitalach
- placówkach opiekuńczych (domach opieki, domach spokojnej starości, placówkach dla pacjentów niesamodzielnych lub długoterminowych)
- Zakładach poprawczych
- zakładach chemicznych/farmaceutycznych
- Laboratoriach kosmetycznych
- Zakładach produkcyjnych/naprawczych urządzeń elektronicznych
- Zakładach jądrowych
- Przemyśle wydobywczym
- służbach specjalnych (straż pożarna, służby ratownicze).
W niektórych z nich głównym zagrożeniem, któremu może zapobiec pralnica z barierą higieny, jest skażenie krzyżowe: działa ona jako środek kontroli zakażeń i chorób w szpitalach, ośrodkach opieki, zakładach karnych i innych. W takich przypadkach ryzyko wynika z jednoczesnego przebywania dużej liczby osób w tych samych pomieszczeniach oraz z wysokiego prawdopodobieństwa, że niektóre z tych osób są nosicielami chorób. W takich okolicznościach minimalnym wymaganiem jest, aby nie było możliwe jednoczesne otwarcie drzwi pralni barierowej w celu załadunku i rozładunku.
W niektórych innych zastosowaniach, np. w przemyśle elektronicznym, gdzie proces prania jest bardzo agresywny, w myjniach barierowych muszą być stosowane specjalne materiały odporne na ten proces.
Pralnie barierowe: ile sztuk odzieży można przetwarzać w tym samym czasie?
Jednym z najlepszych sposobów zapobiegania skażeniu jest jak najszybsze wypranie i zdezynfekowanie skażonej bielizny: im większa przepustowość, tym lepszy efekt. Kwestia ta jest związana z wielkością myjni barierowej, ale zależy również od
- technologii wykorzystywanej w procesie mycia: zarządzanie cyklem ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia szybkich operacji bez pogorszenia rezultatów mycia
- ergonomii myjni barierowej: przyjazne dla użytkownika myjnie przemysłowe są szybsze w programowaniu, ładowaniu i rozładowywaniu, dzięki czemu mogą wykonywać więcej cykli w krótszym czasie
- Wymogi konserwacyjne: więcej bielizny można wyprać w myjni barierowej o niskich wymaganiach konserwacyjnych, która działa przez dłuższy czas i szybko się odnawia.
Pralnia barierowa: gwarancja higieny?
Gdy w grę wchodzą procesy kontroli zakażeń i zapobiegania zakażeniom krzyżowym, najważniejszą cechą jest zapewnienie doskonałej wydajności czyszczenia. Czujniki i systemy rutynowej kontroli to kluczowe rozwiązania, ponieważ zapewniają kontrolę nad procesem dekontaminacji. Ważna jest również automatyka: nadrzędne funkcje zapobiegające przerywaniu cykli prania gwarantują, że odzież wyładowywana z myjni barierowej została poddana obróbce sanityzującej.
Łatwość instalacji
Aby urządzenie działało prawidłowo, myjnia barierowa musi być prawidłowo ustawiona, a obiekt odpowiednio zaprojektowany. Preferowana jest myjka kompaktowa, ponieważ łatwiej jest ją ustawić i w zadowalający sposób odizolować dwa pomieszczenia.
Napisz nam co o tym myślisz