Trzy sposoby na to, by nowe, ekologiczne gazy chłodnicze chroniły środowisko i wspierały Twoją firmę

Adrian Turulski Komentarze: 0 Kategoria: Electrolux Professional Wyposażenie Gastronomii 27 kwietnia 2023
post-image

Dokonaj bardziej ekologicznego wyboru, jeśli chodzi o Twoją kuchnię komercyjną, a będziesz cieszyć się również wieloma innymi korzyściami.

Od ponad 30 lat świat pracuje nad wycofaniem produkcji i zużycia substancji zubożających warstwę ozonową. Jednym z najsilniejszych gazów cieplarnianych jest gaz fluorowany (F-gaz), który składa się głównie z wodorofluorowęglowodorów (HFC), stosowanych między innymi w chłodnictwie i klimatyzacji.

Unia Europejska postawiła sobie za cel zmniejszenie emisji HFC o dwie trzecie do 2030 roku, co jest częścią dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Jest to szlachetny cel, który będzie miał wpływ na wiele branż, ponieważ zaczną one wymieniać starsze produkty chłodnicze na nowsze wersje wykorzystujące ekologiczne gazy chłodnicze.

Na przykład w branży hotelarskiej produkty chłodnicze odpowiadają za 40 procent całkowitego zużycia energii w profesjonalnej kuchni. Niewielka zmiana może więc znacząco wpłynąć na emisję dwutlenku węgla, nie tylko pomagając przedsiębiorstwu stać się bardziej ekologicznym i zrobić coś dla naszej planety, ale także zapewniając oszczędności w kosztach energii.

Firma Electrolux Professional jest liderem w opracowywaniu produktów wykorzystujących ekologiczne czynniki chłodnicze, pracując nad alternatywami w postaci gazu ziemnego już w 2014 r., kiedy po raz pierwszy ogłoszono dyrektywę UE, a obecnie posiada kolekcję 18 różnych rodzin produktów, od lodówek i lad chłodniczych po szafy rozmrażające i agregaty chłodnicze, z których wszystkie wykorzystują ekologiczne gazy chłodnicze.

Przełomowe zmiany

Problem z HFC i F-gazami polega na tym, że są one silnymi gazami cieplarnianymi, które mogą uciekać i gromadzić się w naszej atmosferze, przyczyniając się do zmian klimatycznych.
Czym więc dokładnie są one zastępowane? Electrolux Professional zastępuje szkodliwe czynniki chłodnicze R134A i R404A HFC alternatywnymi gazami naturalnymi, takimi jak R290, R600a i CO2. Wszystkie te czynniki są naturalne i ekologiczne, przyjazne dla środowiska i zmniejszają agresywny wpływ poprzednio stosowanych czynników HFC na naszą planetę. W szczególności CO2 jest niepalny i nietoksyczny, a jednocześnie zapewnia taką samą wydajność lodówki dzięki zoptymalizowanej konstrukcji jednostki chłodzącej.

Poniżej przedstawiamy trzy sposoby, w jakie produkty chłodnicze nowej generacji przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju, wspierają cele środowiskowe i rozwiązują problem zmian klimatycznych dla klientów.

1 – Mniejszy ślad węglowy

Kluczową korzyścią płynącą z zastosowania gazu ekologicznego w porównaniu z gazami F jest fakt, że mają one mniejszy wpływ na środowisko. Jest to ważna i podstawowa zmiana, która może mieć duży wpływ, pomagając firmom hotelarskim stać się bardziej ekologicznymi.

W produktach ekologicznych Electrolux Professional stosuje się przede wszystkim CO2, propan R290 i izobutan R600a.

Gaz R290 jest czysty i przyjazny dla środowiska, a Agencja Ochrony Środowiska (EPA) uznała go za preferowany ekologiczny gaz chłodniczy ze względu na jego wysoką wydajność i oszczędność energii oraz przyjazny dla środowiska wpływ.

Wszystkie te naturalne, zielone gazy mają jeden z najniższych potencjałów globalnego ostrzegania (GWP). R290 i R600a mają GWP na poziomie zaledwie trzech, a CO2 jeszcze niższy – jeden. Dla porównania, poprzednio stosowany HFC R134A ma GWP równy 1,430.

Jest to metryka, która analizuje wpływ gazu na globalne ocieplenie. Podaje ona liczbę, która porównuje wagę gazu i uwolnioną z niego emisję CO2.

Mając to na uwadze, może być mylące, dlaczego używamy CO2 jako jednego z naszych alternatywnych czynników chłodniczych. Powodem jest to, że gazy te są poddawane recyklingowi po użyciu, co zapobiega pozostawaniu czynnika chłodniczego w atmosferze.

2 – Zwiększona wydajność

Te ekologiczne gazy chłodnicze nie tylko pomagają firmom stać się bardziej ekologicznymi, ale są również niezwykle skuteczne jako czynnik chłodniczy, oferując lepszą wydajność operacyjną. W rzeczywistości te nowe zielone gazy mają efekt chłodzenia, który jest czterokrotnie większy niż HFC.

Dzięki przeprojektowaniu obwodów chłodzących w tych innowacyjnych produktach, stosowane gazy naturalne są zoptymalizowane. Zapewnia to użytkownikom ogólną poprawę wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii przez system chłodzenia.

Badając najlepsze ekologiczne gazy do zastosowania w swoich produktach chłodniczych, firma Electrolux Professional skorzystała również z możliwości modernizacji układów, tak aby urządzenia chłodnicze działały jak najskuteczniej w celu optymalizacji wydajności.

3 – Nie przecieka i nie jest toksyczny

Jedną z największych zalet CO2 jest to, że nie jest on palny, co czyni ten czynnik chłodniczy bezpieczniejszym w użyciu niż inne czynniki HFC.

Zarówno R290, jak i R600a są naturalne i ekologiczne. Mogą budzić obawy związane z łatwopalnością, ale przy odpowiednim opracowaniu produktu są całkowicie bezpieczne.

W tym celu firma Electrolux Professional udoskonaliła systemy swoich produktów we współpracy z zewnętrznymi ekspertami. Podobnie obwody elektryczne stosowane w systemach chłodniczych zostały zaprojektowane tak, aby uniknąć ryzyka pożaru lub wybuchu.

Ponadto firma Electrolux Professional znacznie ograniczyła do zera ewentualne wycieki czynnika chłodniczego, a każdy produkt w około 95 procentach nadaje się do recyklingu po zakończeniu eksploatacji. Oznacza to, że nawet po zakończeniu użytkowania produktu można mieć pewność, że jego utylizacja nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko.

Możesz spokojnie używać swoich chłodziarek i zamrażarek wiedząc, że naturalne, ekologiczne gazy w nich użyte nie są szkodliwe dla Ciebie ani dla naszej planety.

Wprowadzenie zmian

Dążenie do zrównoważonego rozwoju i dbanie o naszą planetę to nasza wspólna odpowiedzialność, a firmy coraz częściej starają się poprawić swój ślad węglowy.
Dzięki produktom wykorzystującym przyjazne dla środowiska gazy chłodnicze, Twoja firma ma możliwość dokonania niewielkiej zmiany, która ma znaczący wpływ na środowisko.

Te naturalne gazy przynoszą również inne korzyści, oferując poprawę wydajności, co oznacza niższe rachunki za energię. Są one również nietoksyczne, a najnowsze produkty Electrolux Professional nie przeciekają, dzięki czemu można mieć pewność, że czynniki chłodnicze są zrównoważone w całym cyklu życia.

piekarnik electrolux professional

Produkty Electrolux Professional, które powinny znaleźć się w kuchni restauracyjnej

13 kwietnia, 2023
profesjonalne wyposazenie kuchni electrolux professional

Popularne produkty Electrolux Professional, które powinny znaleźć się w profesjonalnej kuchni

10 maja, 2023
Wyświetlenia: 105

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności